Programme

 CONFERENCE PROGRAMME

 

26th September

9.30:      Participants’ registration opens, Silesian Museum, Main Building

10.00 – 10.30: Opening of the conference, initial addresses and welcoming of guests by
the organizers: Alicja Knast, Director of Silesian Museum; Henryk Mercik, Vice-Marshal of the Silesian Voivodeship; Adam Pastuch, Director of Regional Cultural Institute, Klaudiusz Fross, Dean of the Faculty of Architecture at the Silesian University of Technology; Tadeusz Miczka, Director of Institute of Cultural and Interdisciplinary Studies, University of Silesia

Moderators: Katarzyna Ujma-Wąsowicz, Silesian University of Technology, Małgorzata Kądziela, University of Silesia

 

10.35-12.45:  Speakers’ Presentations, Silesian Museum, Main Building, Room “A” P3

SESSION 1      Moderator:  Henryk Mercik, Marshal Office of the Silesian Voivodeship

10.35 – 11.05:  Peter Randall-Page, Peter Randall-Page Studios, Art, Architecture and Landscape

11.10 – 11.40: Alicja Knast, Silesian Museum, Non-commissioned Artistic interventions in Public spaces: Who Really Needs Them?

11.45 – 12.15: Maciej Błaszak, Adam Mickiewicz University in Poznań, The Urban Space for the Human Brain

12.15 – 12.45: Debate

 

13.00 – 14.00: LUNCH, SILESIAN MUSEUM, MAIN BUILDING, Silesian Museum, Main Building, Level -3A

 

14.00-16.10:  Speakers’ Presentations, Silesian Museum, Main Building, Room “A” P3

SESSION 2       Moderator:  Małgorzata Kądziela, University of Silesia

14.00 – 14.30: Henryk Mercik, Marshal Office of the Silesian Voivodeship, (title will be delivered during conference)

14.35 – 15.05: Agnieszka Janowska, Poznań University of Technology, Sensory Criteria for the Assesment of Urban Space

15.10 – 15.40: Klavs Hyttel, CF Moller, Healing Architecture, Evidence & Knowledge Based Design

15.40– 16.10:  Debate

 

16.10 – 16.40: COFFEE BREAK

 

16.40 – 18.50:  Speakers’ Presentations Silesian Museum, Main Building, Room “A” P3

SESSION 3      Moderator: Aleksander Krajewski, Silesian Museum

16.40 – 17.10: Krzysztof Chwalibóg, Friendly space

17.15 – 17.45: Martyna Walker, Regional Institute of Culture, Sensory Parks

17.50 – 18.20: Karina Banaszkiewicz, University of Silesia, Silesian Garden Cities in the Context of Anthropology of Place. Modernity, Senses, Cinema

18.20 – 18.50: Debate

 

19.00:  DINNER, SILESIAN MUSEUM, STOLARNIA BUILDING

 

27th September

 

9.00 – 12.30:   Trip to the Guido Mine, Zabrze

Departure from the external car park at the Silesian Museum (behind Stolarnia Building)

 

13.00 – 14.00: LUNCH, SILESIAN MUSEUM, MAIN BUILDING, Silesian Museum, Main Building, Level -3A

 

14.00 – 16.10:  Speakers’ Presentations, Silesian Museum, Main Building, Room “A” P3

 SESSION 4      Moderator: Katarzyna Ujma-Wąsowicz, Silesian University of Technology

14.00 – 14.30: Juhanni Pallasmaa, THE INTEGRATED EXPERIENCE – Orchestrating Architecture and Our Neglected Senses

14.35 – 15.05: Katarzyna Słuchocka, Poznań University of Technology, Her Image - Emotions, Senses, Interpretation

15.10 – 15.40: Waldemar Marzęcki, Klara Czyńska and Paweł Rubinowicz, West Pomeranian University of Technology, The Perception of The Cityscape Identity Example of the Culture Zone in Katowice

15.40 – 16.10: Debate

 

16.10 – 16.40:  COFFEE BREAK

 

16.45 – 18.45:  Speakers’ Presentations, Silesian Museum, Main Building, Room “A” P3

SESSION 5      Moderator: Martyna Walker, Regional Institute of Culture

16.45 – 17.15: Michael Fowler, Academy of Fine Arts, Berlin, On Sound and Critical Listening in Architecture

17.20 – 17.50: Maciej Janowski, Poznań’s University of Technology, Sense(ual) Architecture. Natural and Traditional Inspirations in Grison Architecture

17.55 – 18.25: Małgorzata Kądziela, University of Silesia, Conceptualizing the Senses

18.25 – 18.45: Debate

 

19.30:  DINNER, MUSIC ACADEMY, ZACISZE 3 STREET, KATOWICE

 

28th September

 

9.15 – 11.25: Speakers’ Presentations, Silesian Museum, Main Building, Room “A” P3

SESSION 6      Moderator: Jan Rabiej, Silesian University of Technology

  9.15 – 9.45:   Lucija Azman Momirski, University in Ljubljana, Which Sensory Experience?

  9.50 - 10.20:  Barbara Świt–Jankowska, Poznań University of Technology, Coding Space. Educational Spaces for Youngest Learner

10.25 - 10.55:  Natalia Cymorek, University of Warsaw, Qualia-Senses-Architecture

10.55 – 11.25: Debate

 

11.25 – 11.55:  COFFEE BREAK

 

11.55 – 14.20: Speakers’ Presentations, Silesian Museum, Main Building, Room “A” P3

SESSION 7      Moderator: Małgorzata Kądziela, University of Silesia

11.55 – 12.25: Paulina Grabowska, NASDRA Conscious Design, Supernatural Future

12.30 – 13.00: Jacek Mikołajczyk, Syrena Theatre in Warsaw, The Podlasie Opera – Establishing a City

13.05 – 13.45: Krešimir Rogina, Penezić&Rogina Architects, Zagreb, Architectural Practice in the Age of Virality

13.50 – 14.20: Debate

 

14.20 – Official Closing of the Conference and Concluding Remarks

 

14.30:  LUNCH, SILESIAN MUSEUM, MAIN BUILDING